آتی نگرمهر ، هیچگونه شعبه و نمایندگی مجاز برگزاری دوره آموزشی و یا فروش زالو در سطح ایران و خارج از کشور ندارد و هر گونه سوء استفاده از نام و آرم این شرکت پیگرد قانونی دارد.

جهت حصول اطمینان هر گونه عقد قرارداد با شماره 02166967620 تماس حاصل فرمایید. با تشکر

طرح ارزیابی فنی، مالی وتوجیه اقتصادی پرورش گلهای شاخه بریده

تمایل مردم دنیا نسبت به شهرنشینی ورفاه طلبی آنان از یک سو واز سوی دیگر زندگی ماشینی بدور از طبیعت زنده باعث شده است که تمایل انسانها برای داشتن مدل کوچکی از فضای سبزو طبیعت برای بر طرف کردن نیازهای روحی و دور شدن از وابستگی های ماشینی و خستگی های روزانه ،بالا برد وگل این موجود زیبا این مدل  کوچک طبیعت است.
سالانه انواع گلها وگیاهان به شکل:شاخه بریده، آپارتمانی،گلدانی_فصلی ودرختچه های زینتی تولید و در اختیارانسانها قرار میگیرد تجارت گلهای شاخه بریده تبدیل به تجارتی سود آور شده است.یکی از پر مصرفترین گلهای شاخه بریده گل معروف رز است که دارای اقسام وواریته های زیادی است که هر کدام دارای زیبای خاصی هستند.که البته تمامی انها به عنوان شاخه بریده به کار نمیرود.
کشورهایی مانند:هلند ،کلمبیاو چین و چند کشور اروپایی دیگر تقریبا بازار تجاری این گل را تسخیر کرده اند و حتی اگرکشورهای دیگر مانند ایران به تولید این گل در سطح انبوه و صادراتی بپردازند باز هم این کشور به ویژه هلند تمام میشود. که با ایجاد نمایندگی انحصاری در کشورهای جهان و محصول تولیدی واحد های گلخانهای و حتی فضای باز به نام خود در اختیار کشورهای مصرف کننده قرار میدهد.
در این طرح هدف تولید گل شاخه بریده رز و رسانیدن به بازارهای مصرف داخلی و به ویزه خاررجی است. متاسفانه نه تنها بازار گل به ویژه شاخه بریده انحصاری است بلکه بازار عمده گل عمده گل ایران نیز محدود به افرادی خاص و انگشت شمار میشود و ورود به این بازار به یکی از مشکل ترین کارها تبدیل شده است .
 استان های کوهستانی ما ما به دلیل شرایط خاص آب و هوایی (اختلاف ارتفاع از سطح دریا و اختلاف درجه حرارت شب و روز)هی تواند به یکی از قطب های تولید گل رز شاخه بریده با کیفیت تبدیل شود.
 

 
 اهمیت  طرح
همان طور که اشاره شده تولید گل میتواند به یکی از حرفه های سود آور تبدیل شود به فرض آنکه بر اساس اصول علمی و دانش گل خانه های روز پایه گذاری شود .
امروزه که ایجاد اشتغال و تولید بیشتر در کنار بهره روی بهینه از منابع آب و خاک (به ویژه آب) به یکی از دغدغه های دولت تبدیل شده است .واحدهای کوچک تولیدی که گلخانه یکی از آنهاست می تواند گزینه مناسبی باشد آن که به غیر از مسئله اشتغال سود آوری طرح و اقتصاد ی بودن آن طرح و اقتصادی بودن آن هم در نظر باشد. نه اینکه برای پاسخگویی به موج عظیم بیکاران کشور با تصمیم گیری های عجولانه فقط به فکر مقطوع کنونی بوده و آینده را در نظر نداشت در صورتی که طرح به خوبی اجرا شود می تواند هر 1000 متر مربع 2 نفر اشتغال مولد و جدید داشته باشد ضمن آن که با تولید گل شاخه بریده رز پاسخگویی نیاز بازارهای داخلی و خارجی می باشد.
البته بایستی  به سرانه مصرف این گل در جامعه نیز توجه داشته باشیم که البته در حال افزایش است خوشبختانه بایستی گفت که گل رز با توجه به مصارف متعددی که دارد (جشن ها –اعتیاد-مراسم مذهبی –تشریفات –آذین بندی...)می تواند انتخابی مناسب برای تولید- تکثیر و پرورش باشد.توام او باسوادی آوری مناسب و مطمئن.
 
 
     
 
Ø       سرمایه گذاری مشترک می تواند یک راه کار باشد
 ویژه گی های تولید کنندگان گل:
علاقه فرد
بازاریابی (که 70 در صد تهیه تولی گل را شامل می شود)
پارامترهای تولید
میزان زمین و آب که هر چه کمتر باشد گیاهان متوقع تر کاشته می شوند.
سطح تخصیصی تولید :مثلآ تولید گلایور و میخک تخصص چندانی ندارد ولی تولید آنتوریوم ارکیده و آلسترومریا تخصص زیادی لازم دارد و تولد رز تخصص نسبتا زیادی می خواهد.
مزیت نسبی منطقه: تابستانهای خنک یا گرم و زمستان های معتدل یا سرد
·        سرمایه:
یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل تولید در هر بخش بخش سرمایه گذاری و چگونگی تزریق و منابع آن است.
·        تنوع تولید:
بهتر است تولید گل تخصصی باشد . علیرغم اینکه دور شدن از قطبهای تولید گل مشکل آفرین است.
·        رقم های تولید :
فقط پرورش گلهای شاخه بریده و یا فقط بر روی گل های آپارتمانی کار کرد.
·        بازار مصرف:
تولید کننده بایستی آشنایی کاملی از بازارهای مصرف و فروش داشته باشد چون عمده خریداران گلهای شاخه بریده عموما تمامی انواع  گل را احتیاج دارد و بازار محلی نمی تواند پاسخگویی او باشد. و ورود به بازار عمده فروشی گل نیز مشکل است.

 آمار تولید گل در جهان و ایران
برای نشان دادن وضعیت گل و گیاه و اهمیت آن آمار زیر ارائه میشود.
سطح زیر کشت گل و گیاه(جهانی)                                               2600000 هکتار
سطح زیر کشت گل و گیاه هلند                                                      52000هکتار
سطح زیر کشت گل و گیاه ایران                                                       4200 هکتار
سطح زیر کشت گل و گیاه گلخانه ای دنیا                                        185000 هکتار
سطح زیر کشت گل و گیاه گلخانه ای هلند                                          6225 هکتار
سطح زیر کشت گل و گیاه گلخانه ای ایران                                          1850 هکتار
سرانه مصرف گل و گیاه در اروپای غربی                 80 دلار(یعنی هر نفر اروپایی در سال 95 دلار گل می خورد)
سرانه مصرف گل و گیاه در آمریکا                         80 (یعنی هر نفر امریکایی در سال 80 گل می خرد)
سرانه مصرف گل و گیاه در ایران                            6/2 (یعنی هر نفر ایرا نی در سال 6/2 دلار گل میخرد)
سرانه مصرف گل و گیاه در گل شاخه بریده در ایران 8/0 دلار (کمتر از 800 تومان)
 
میزان تولید گل شاخه بریده در ایران                   1050 میلیون شاخه
صادرات محصولات زینتی دنیا                           3/7 میلیارد دلار
صادرات محصولات زینتی هلند 4 میلیارد دلار ( بیش از نصف صادرات ایران)
صادرات محصولات زینتی ایران 1400000 دلار ( حدود دو صدم درصد صادرات دنیا که بسیار نا چیز است و تناسب با پتانسیل ایران نیست)
سطح زیر کشت گل های شاخه بریده در ایران (فضای باز)         970 هکتار
 
سطح زیر کشت گل های شاخه بریده در ایران (گلخانه ای)        570 هکتار
سطح زیر کشت گل های شاخه بریده رز در ایران (فضای باز)    210 هکتار
سطح زیر کشت گل های شاخه بریده رز  در ایران (گلخانه ای) 185 هکتار
در حال حاضر حدود 2600 نفر در ایران به تولید گل شاخه بریده می پردازند که حدود 600 نفر آنان گل شاخه بریده رز تولید می کنند هم اکنون کشت و پرورش گل شاخه بریده رز تولید می کنند هم اکنون کشت و پرورش گل شاخه بریده رز پس از گلایول در مقام دوم است.
اهداف طرح
1.       بهروری بهینه و متعادل از منابع آب و خاک
2.       ایجاد اشتغال جدید و مولد و همچنین بهبود اشتغال
3.       بالا بردن درآمد و رفاه نسبی
4.       تولید، فروش و صادرات گل رز به عنوان یکی از محصولات صادراتی غیره نفتی که می تواند ارز آوری مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد.(مور ها یم می تواند گزینهای مناسب جهت صادرات گل رز باشد)
5.       تولد گل به عنوان  آفریننده انبساط خاطر آرامش دهنده روح انسان و دور کردن از زندگی سخت ماشینی هر چند برای لحظاتی کوتاه
6.       ایجاد فضای الگویی برای نمایش و آموزش متقاضیان احداث گلخانه و پرورش گل های زینتی
7.       جذب تهسیلات تکلیفی و نهایتا بالا بردن ارزش افزوده زمین
8.       جاذب نمودن فضای شهر و روستا
 
 
       خریدار گل عموما تمامی انواع  گل را احتیاج دارد و بازار محلی نمی تواند پاسخگویی او باشد.
صادرات گل
با توجه به آمار و سرانه مصرف گل در داخل و خارج از کشور یکی از راه کارهایی که می تواند این صنعت را در کشور توسعه داده و کار فرما ها با رغبت بیشتری به سوی این صنعت کشیده شوند بحث صادرات این محصول می باشد.
کشور ایران به لحاظ گوناگونی فصلی و دارا بودن 14 تنوع آب و هوایی از 18 تنوع آب و هوایی جهان می تواند یکی از قطبهای اصلی تولید گل در جهان باشد .ولی به دلیل حاکمیت ساختار سنتی بر بازار گل و گیاه ایران ورانت جوئی و تصمیم گیری در راستای منافع گروهی ویژه ....... به جای منافع بخشی ،باعث شده که ایران از جایگاه اصلی خود به عنوان یک صادر کننده عمده در جهان فاصله بگیرد .
راهکار های افزایش تولید:
 (کپی بومی شده بازار هلند ) ، که تولید کنندگان گل را از مناطق مختلف تولید ، به دو بازار اصلی گل ارسال می دارند ، خصوصیات مهم کیفی و کمی گل توسط ارز یابان متخصص و با تجربه ارزیابی سده و در جات مربوطه را می گیرند و سپس گلها در سالنها ی ساعت حراج به خریدارانی که تمام مشخصات فنی و کیفی ،حتی آلودگی به آفات و بیماریها ،طول عمر ، میزان بقایای سم و کود و ... را در تابلوی ساعت می بینند ، فروخته می شوند و به محل خریدار انتقال می یابد .تمامی این مراحل رایانه ای انجام می شود ،صادر کننده گل خود را خریداری می نماید، تولید کننده بدون پذیرفتن ریسک واسطه ها ، پول خود را دریافت
 
میدارد ، برنامه ریزی تولید بر اساس میزان عرضه و تقاضا ممکن میشود و با اختصاص درصد کوچکی از مبادلات تجاری انجام شده برای تأمین هزینه تحقیقات ، محققین موظف می شوند ، طرح های تحقیقاتی ارایه شده بخش تولید و بازار را انجام دهند.
مشکلات و موانع صادرات گل و گیاهان شاخه بریده
1- کیفیت تولیدات در مقایسه با محصولات مشابه خارجی
2- عدم وجود تشکل های منسجم در امر تجارت خارجی گل و گیاهان شاخه بریده
3- عدم وجود سیستم مکانیزه بسته بندی
4- مشکلات ناشی از کمبود کود
Ø       کیفیت اهمیت بیشتری از کمیت دارد
 
5- مشکلات اداری مراجع ذیر بط در امر صادرات نظیر گمرکات ، بانک ، استاندارد
6- حمل و نقل
7- مشکلات ناشی از گرانی وسائل مکانیزه و تأسیسات حرارتی گلخانه ای
      راهکار های  افزایش صادرات گل :
1- ایجاد تشکلهای صادراتی
2- ایجاد مراکز مکانیزه بسته بندی بر اساس اصول نوین طراحی
3-تخصیص اعتبار لازم جهت تأمین کود و سموم شیمیایی با کیفیت بالا
4- ارائه تسهیلات بانکی به این بخش از صنعت کشاورزی جهت خرید و نصب وسائل سرمایشی و گرمایشی معتبر و با کیفیت.
آنچه مسلم است بسیاری از راهکارهای ذکر شده در بالا در امر تولید نقش بسزایی دارند. اما حمل و نقل و بسته بندی از جمله مسائل مهم است که میتواند علیرغم تولید گل  های شاخه بریده با کیفیت مناسب ، محصول نهایی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد . امروزه متداول ترین انواع بسته بندی مکانیزه در نظر گرفته شده در مقیاس      بین المللی  به نام های Precooling و Perishable معروف است .در نوع اول بسته بندی (Precooling ) استفاده از دمش مناسب هوا در طول حمل و نقل ، که باعث کاهش صدمات وارده به گل می شود . در روش دوم (Preishable) استفاده از موادی نظیر فومهای منبسط شده پلی استایرین ، یلی یورتان با درجه سفتی بالا ، و مواد با خاصیت بالای بازتاب سطحی به منظور کاهش تأثیر تغییر دما بر روی گل می باشد . در کنار استفاده از این مواد به کار گیری یخ خشک و همچنین ژل های مخصوص به منظور تأمین درجه حرارت مناسب در مرحله حمل و نقل ضروری است.
 
 
یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل تولید در هر بخش بخش سرمایه گذاری و چگونگی تزریق و منابع آن است.
 جنبه های نوآوری طرح
با توجه به این که فرایند تولید گل در گلخانه نیاز به صرف هزینه و  وقت می باشد از این رو با مطالعه و بررسی هایی که به عمل آمد می توان در فرآیند تولید و پرورش گل تا حدودی صرفه جویی به عمل آورد . بدین صورت که میتوان از شرایط جوی محیط حاکم بر محل اجرای طرح استفاده کرد.
- همانطور که میدانیم خاک ها و به طبع آب های بیشتر نقاط کشور دارای خاصیت قلیایی و آ هکی ( PH  بالا) هستند ، استفاده از آب باران و دیگر نزولات آسمانی  که یک نعمت خدادادی و به صورت وفور در منطقه است ، استفاده کرد.
آب باران به دلیل اینکه خاصیت اسیدی دارد  می تواند به عنوان آب مصرفی گلخانه ای در نظر گرفته شود. البته چون آب باید عاری از هر گونه بیماری و آلودگی باشد بعد از اینکه آب باران توسط ناودانهایی که روی سقف سازه نصب شده اند به مخازن و یا استخر های آب منتقل شد حتماً باید مورد آزمایش قرار گیرد تا آبی پاک و بدون آلودگی در اختیار باشد .
استفاده از آب باران: ( نسبت به گلخانه های مشابه که آب استفاده می کنند)
1- به دلیل اسیدی بودنPH آب باران که می تواند تا 3/6 هم برسد باعث می شود که گیاهان شادابتر وباردهی  و عملکرد آنها تا حد 20-30 درصد نسبت به گلخانه هایی که از آب باران استفاده نمی کنند داشته باشد.
2- اگر در محلول پاشی های غذایی (استفاده از ریز مغزها) وهمچنین سمپاشی ها از آب باران استفاده شود. نتایجی همچون کاهش مصرف ریزمغزها وهمچنین سکوسترون آهن تا حد 40-35 درصد نسبت به دیگر گلخانه ها که از آب باران استفاده نمیکنند شود.
 
  
گیاه شناسی رز
جنس رز با 200-150 گونه نیمه دائم سبز تا خزان کننده متعلق به خانواده rosaceae بوده و قرن هاست که کشت می شود .
رز ها به صورت بوته یا در خچه هایی با ساقه راست یا گلخانه ای خاردار با برگهای متناوب می باشد وهر برگ معمولا دارای 5 تا 7 برگچه هایی  با پتانسیل رشد بیش از 15 متر را در بر می گیرد گونه ها و ارقام رز معمولا به سه گروه اصلی وحشی (wild roses) رز های قدیمی (old roses) و رز های جدید (oderen roses) تقسیم بندی می شوند .
گل ها در روز به صورت منفرد (تک گل) یا خوشهای تولید می شوند .
رز ها در انواع منییاتوری – خوشهای کوتاه – خزنده – رونده- خوشه ای یا بلد (معمولی)- رز چای – رز گل درشت یا هیبرید چای که گل های درشت به صورت تک گل می باشند، دیده می شود.
 
 
 
در این طرح هدف تولید گل شاخه بریده گل رز عموما از انواع خیبرید در رنگها و الوان متنوع می باشد . البته ذائقه مردم جهان و انعطاف پذیری آنان نسبت به گل رز متغیر است اما انواع رز می برید پاسخگویی ذائقه و نیاز آنهاست و دسترسی به امکانات اینترنت و ماهواره به کمک پرورش دهندگان گل رز در آمده است البته در صورتی که طرح با مشارکت شرکت های هلندی مورهایم اجرا شود، تضمین فروش با شرکت مزبور بوده است و نوع گل سفارشی توسط این شرگت پرورش خواهد یافت.
 
 
Ø       سرانه مصرف گل و گیاه در گل شاخه بریده در ایران 8/0 دلار (کمتر از 800 تومان)
کشت بوته رز
رز دامنه وسیعی از شرایط محیطی را تحمل می نماید ولی معمولا مکان های آفتابی و باز ترجیح می دهد و اگر قرار است در گلخانه پرورش یابد گلخانه ای بلند وبا وسعتی  در خور این گل احداث کرد تا کارایی فتوسنتز در این گل کاهش نیابد . در گلخانه های مدرن جهت  بالا بردن راندمان فتوسنتز و نهایتا تولید گل با کیفیت بالاتر سنسور های تزریق  co2 و با این روش راندمان تولید تا دو برابر خواهد یافت .و رشد رز در خاک های مرطوب با حاصلخیزی متوسط  و غنی از هو موس با زه کشی مناسب صورت می گیرد و و خاک های سبک و شنی را می پسندد .اگر در خاکی قبلا رز کشت شده برای کشت مجدد مناسب نیست مگر آن که شرایط تعویض خاک یا استریل نمودن آن فراهم شود.
 
تکثیر رز طریق قلمه – پیوند –  خوابانیدن و پاجوش امکان پذیر است. تکثیر از طریق قلمه برای رز های رونده و بوته های مناسب است اما هیبرید چای به این نوع تکثیر جواب مثبتی نداده و معمولا پا جوش ازدیاد می یابد پا جوش ها را باید در اولین فرصت از ساقه اصلی جدا نمد . در خاک های شنی که آبشویی بیشتر دارند باید کود آلی (حیوانی و یا کمپوست) استفاده کرد.
کود های شمییایی برای نشاندن پتانسیل و قابلیت های رز ضروری است (بویژه ریز مغذیها). از کود دهی در اواخر تابستان به خاطره تحریک رشد جدید و احتمال آسیب دیدگی در زمستان باید است. اجتناب نمود . امروزه با استفاده از روش اصلاحی هیبریداسیون، رز های هیبرید باید کیفیت گل عالی به وجود آمده و صرف اجرای این طرح نیز تولید گل رز شاخه بریده از نوع هیبرید است.
 
 تولید گل شاخه بریده در گلخانه
تولید گل شاخه بریده cut flower رز بعد از گلایول مقام دوم را در ایران به خود اختصاص داده است.از گلخانه های مدرن مسئله اتوماسیون و لسنسورهای co2 مطرح است و کنترل آفات بیماریها ،دما و رطوبت بسیار مهم است. در گلخانه باید به سمت تولید  تخصصی رفت (تولید رز_تولید ارکیده_تولید میخک)
مسئله مهم تولید در گلخانه عبارتند از:آب و زمین- تخصیص تولید کننده هزینه های تولید – رعایت تنوع تولید صادرات و بازاریابی به هر حال تولید گل رز باید به صورت عمده باشد و در غین حال از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
 
 
تزریق co2 در گلخانه
co2   در اثر تنفس گیاه تولید می شود . در گلخانه های فضای بسته
گیاه co2 مصرف می کند و زمانی میرسد کهco2 عامل محدود کننده خواهد شد و بایستی غلظت آن را بالا برد. در گل سرخ با افزایش غلظتco2 تا 1300 پی پی ام (قسمت در میلیون) در گلخانه گلهای با شاخه های رویشی کم با تعداد گلبرگ زیادتر و ساقه دهی سنگین تر تولید می شود با این عمل باعث افزایش وزن شاخه بریده تا53 درصد خواهیم داشت . بهر حال بایستی حتی المقدور مقدار co2 را در گلخانه ثابت نگذاشت . بایست دقت نمود که نور از 500 لوکس یا 500 فوت کندل کمتر باشد تزریق co2 تاثیری ندارد با تغذیه مناسب کارای co2 بالا میرود.
که البته در این طرح از تزریق   co2خودداری شده ویا حداقل کمتر استفاده شده چون اگر شرایط نوری در حد مطلوب نباشد باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به گل می شود.
 
 شرایط خاک:
بایستی  لومی- شنی و دارای مواد آلی و کافی باشد_ باز هکش مناسب، PH خاک بین 7- 5/6 باشد و چون زمین محل اجرای طرح بر اساس آزمونهای خاک بعمل آمده و دارای PH بالای 4/7 است.اصلاح و کاهش PH با استفاده از کود حیوانی و کودهای گوگردی ضروریست.
 
 محل اجرای طرح:
محل اجرای این طرح مناطق کوهستانی مخصوصا شهر های شمالغرب کشور (کوهستانهای آذربایجان شرقی) و با ارتفاع از سطح دریاست که  روزهای آفتابی و شب های خنک را داراست.
اسکلت گلخانه:
اسکلت گلخانه نوع گالوانیزه وبا لوله های 5 و6 که توسط پیچ ومهره به هم اتصال می یابند اجرا می شود. ارتفاع سازه بین 2/4 تا 5/4 متر می باشد. پایه ها در خاک توسط بتون مهار می شوند در ایجاد خم ها  وزوایا بایستی دقت کافی صورت گیرد. گونیا کردن اسکلت گلخانه برای مقاومت در برابر وزش باد شدید بسیار مهم است. می توان گلخانه را در دو واحد 2500 متری یا حتی یک واحد 5000 متری احداث کرد. در هر حال هر چه فضای گلخانه بیشتر باشد کارآیی فتوسنتز بیشتر بوده وگلهایی با کیفیت بهتر تولید خواهد شد.
در نظر گرفتن تهویه مناسب برای گلخانه ضروریست دریچه های جانبی وهمچنین ورودی وخروجی هوا مطابق در طرح دیده خواهد شد.پوشش گلخانه انواع مختلفی دارد نظیر پوشش های پلی کربنات، UV، سکوریت و.... می باشند که به لحاظ استقامت ومحکمی نوع پلی کربنات مقرون به صرفه است ولی به خاطر اینکه در شروع کار وتأسیس گلخانه هزینه ها بالا بوده مقرون به صرفه است که از نوع پوشش UVاستفاده شود.
این سازه از سقف دو جدارة متحرک جهت تهویة بهتر گلخانه ساخته شده است.
.
 کشت هیدروپونیک:
هیدروپونیک روشی است که گل رز در محیط بدون خاک پرورش می یابد وفقط بسترهایی جهت استقرار رز تعبیه می شود محاسن اجرایی این روش صرفه جویی در آب، کنترل سیستم وراژمان تغذیه، از بین رفتن مسائلی چون شوری خاکTNV وآهک وPH بیش از حد وبافت نامناسب خاک است وبه دلیل اینکه گیاه دیگر در مجاورت عوامل محدود کننده نیست بنابراین ریشه در جذب مواد غذایی از بستر دو چندان می شود.
بسترهای کشت:
می توانند شامل موادی چون پیت، پرلایت، پوکه معدنی، خاک اره، ماسه و..... می باشند که بهترین بستر برای گل رز مخلوطی از پیت + پرلایت + پوکه معدنی + می باشد.
بستر کشت می تواند بصورت یکپارچه از باکس های مخصوص باشد که استفاده از باکس ها دارای مزیت هایی هستند اینکه اگر بیماری یا آفتی به یک بوته سرایت کرد در اثر آبیاری، آب به پای بوته های دیگر نرسد وموجب خسارت نگردد.
انتقال مواد غذایی به گیاه:
مواد غذایی توسط سیستم آبیاری قطره ای به ریشه می رسد. این مواد که شامل آب وریز مغزهای حل شده در آب می باشند از مخازن نگه داری توسط پمپاژ واز راه لوله های پلی اتیلن به پای بوته می رسند وعمل تغذیه گل را انجام می دهند.
 
 
مواد ریز مغزی :
روی، مس، منگنز، مولیبدن، کلر، بر وآهن می باشند. که این مواد پس از متعادل سازی مصرف کودهای فسفاته وپتاسیمی و.... نقش خود را در افزایش تولید نشان می دهند ولی به تنهایی مؤثر نمی باشند.
رطوبت داخلی گلخانه :
رطوبت داخلی گلخانه بین 75-60 درجه می باشد که توسط رطوبت سنج سنجیده می شود
برخی  لوازم ضروری کشت گل رز به صورت هیدروپونیک
ترموکوپل :
به مقدار لازم در گلخانه نصب می باشند که توسط آنها دمای گلخانه سنجیده می شود.
EC متر:
که با استفاده از این وسیله ECآب مورد سنجش قرار می گیرد چون EC بالا وحتی پایین یک عامل محدود کننده می تواند باشد
فن های سیرکوله:
جهت گردش هوا در گلخانه و تهویه و افزایش و یا کاهش بخار آب، co2،گازهای سمی و.. بسیار هائز اهمیت است.
گوگرد سوز:
 برای کم کردن رطوبت هوا وضدعفونی کردن گلخانه در هنگام شب مقداری گوگرد در ظرف مخصوص قرار داده می شود.
چسب شته:
 استفاده از مقوای زردرنگ آغشته به روغن یا چسب به جهت ایجاد طیف نور زرد وجذب شته ها ودر نتیجه از بین بردن شته ها استفاده می شود.
 
 
 بیماری های رز
1- سفیدک پودری :
خطرناک ترین بیماری گل های رز شاخه بریدن گلخانه است .لکه های سفید مشخص روی برگ های جوان دیده می شود و در حالت شدید برگ های پیچ خورده و به شکل مار پیچ می شوند رطوبت بالا و دمای 25-18 مناسبترین حالت برای رشد این بیماری است.
مبارزه
استفاده از ارقام مقاوم
سمپاشی محافظتی:گوگرد در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد تصعید شود.
هرس شاخه های آلوده در انتهای فصل
2- لکه سیاه رز :
چون رطوبت در گلخانه قابل کنترل است می توان از بروز آن جلوگیری کرد.
لکه هایی به قطر 2 تا 12 میلی متر در سطح بالای برگ دیده می شود این لکه ها گرد و ابتدا نامنظم هستند و سپس حالت کل روز در سر تا سر برگ کشیده می شوند . بر روی گلبرگ ها لکه های ریز قرمز رنگ ممکن است دیده شود .
کنترل:
نباید اجازه داد برگ ها در رطوبت نسبی بالا بیشتر از 12-7 ساعت باقی بمانند. از آبیاری روی سطح گیاه باید خود داری شود.
برگهای آلوده برای حذف زمستان گذرانی عامل بیماری قارچ کشتن کاتیان- مانکوزوب هر 10 تا 15 روز یکبار استفاده شود.
 
3-کپک خاکستری
این بیماری به سوختگی گل و جوانه نیز معروف است و در شرایط انباری و حمل و نقل شاخه های بریده رز بیشتر دیده می شود.
علائم:
گلها دیگر نمی توانند باز شوند وبا قارچ های عامل بیماری که به شکل قهوه ای یا خاکستری است پوشیده می شود . جوانه های آلوده پژمرده شده و لکه سیاه مایل به خاکستری در قسمت قاعده جوانه در روی ساقه ممکن است تشکیل شود.
حرارت مناسب رشد قارچ 15درجه سانتی گراد است . زخمی شدن گیاه موجب حمله قارچ به گیاه می شود.
کنترل:
جوانه ها ،گلها و ساقه های الوده در گلخانه بعد ظهر علائم بیماری جمع آوری شده و از بین برود .
تهویه مناسب، در بستر های تکثیر گلخانه از بیماری می کاهد .
برای پوشاندن زخم های گیاه از قارچ کش حفاظتی مانند کاربوکسی تیرام بنومیل و کاپتال استفاده می شود.
استفاده از پلاستیک های جذب کننده نور برای جلوگیری از اسپوردهی قارچ موثر است .
از دیگر بیماری های رز می توان به رنگ زرد و پژمردگی و ورتیسیلیومی اشاره کرد.
آفات گل رز
شته زرد :
آفت به رنگ سبز ، صورتی و قهوه ای مایل به قرمز دیده می شوند واز بشره گیاهی تغذیه می کنند.
سمپاشی با سموم سیستمیک برای مبارزه با این آفت موثر است . سم های گرانوله در گلخانه تاثیره بیشتری دارند .
کنه دو نقطه ای (تارعنکبوتی):
که به رنگ زرد تا سبز دیده می شود و یکی از مهمترین آفات در گلخانه محسوب می شود . برگ ها مورد حمله واقع شده و زرد رنگ می شوند و به واسطه تشکیل تارهای زیاد توسط کنه گرد آلود به نظر می رسند این آفت در طول سال دارای نسل های زیادی و در دو هفته یک نسل کامل می شوند.
جهت کنترل آفت باید از کنه کش هایی که برگ سوزی ایجاد می کنند استفاده کرد . سم پروپاژیت کنه کش خوبی است . اما در گلخانه نباید استفاده شود و باید از سمومی مانند پروپان- تترازولین و پراگ استفاده کرد . تصعید گوگرد در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نیز موثر است.
آفات دیگر عبارتند از : تریپس- زنبور برگ پیچ – زنبور ساقه خوار رز
 بندینگ
استفاده از روش بندینگ برای رز از جنبه فیزیولوژیکی مفید می باشد و باعث حفظ برگ بیشتر بر روی بوته و کمک به تجمع هورمونها در جوانه انتهای شاخه های گل دهنده می گردد و شاخه های گل دهنده بزرگتر و قویتر تولید می شوند .
ولی می توان عملکرد را تا 20 درصد افزایش داد
در بندینگ حذف شاخه و غنچه گیری انجام می شود. بندینگ را از یک تا 2 سانتی متر بالای گره ای با جوانه قوی و در خلاف جمعیت رشد جوانه انجام  می دهند .شاخه ایجاد شده با زاویه 45 درجه ایده آل می شود.
 
 مراقبتهای سالانه
الف- اوایل بهار
1- اصلاح خاک و کاشت بوته ها و پایه های جدید
2- انجام هرس بهاره قبل از ظهور برگهای جدید
3- حذف کلیه شاخه های بیمار،خشکیده،زخمی و شکسته شده
4- کود دهی اطراف بوته ها توسط حل کردن در سیستم آبیاری قطره ای
5- احیاء بوته های ضعیف با کود دهی و هرس
ب- اواسط و اواخر بهار
1- کنترل علائم محل شکسته و شروع کنترل آفت
2- ادامه کاشت بوته ها و پایه های جدید
ج- اوایل تابستان
1- کنترل علفهای هرز
2- کود دهی (در صورت نیاز و علاقه تولید کننده)
د- اواسط تابستان
1- حذف گلهای خشک شده
2- کود دهی
3- افزایش تعداد بو ته ها و پا یه ها با قلمه گیری
4- کنترل بیماری ها مانند :سفیدک ، لک سیاه و زرد
5- هرس و سر شاخه زنی برای حذف سرشاخه هایی که گل دادهاند.
ه- پاییز
1- سفارش بوته های جدید
2- آماده سازی بسترهای جدید
توضیحا اینکه اعمال بالا هم در گلخانه وهم در فضای باز انجام می شود.
   
  فیزیولوژی پس از برداشت گل شاخه بریده رز
   هدف: از صدمات مکانیکی ، تنشهای رطوبتی و دمایی جلوگیری شود.
کاهش تنفس گیاه و قرار دادن در هوای خنک تازگی و طراوت همراه گل باشد . برداشت باید در بعد ار ظهرها بدلیل وجود کربوهیدراتها انجام شود. اتیلن باعث ریزش گل و جوانه و پیری گل می شود . گل رز نیز نسبتا به اتیلن حساس تر از گل آلسترومریاومیخک است اگر گل رز به مدت 2 ساعت در معرض اتین قرار گیردخسارت می بیند.
 
استفاده از مواد شیمیایی
مواد ضد اتلن:1- تیوسولفات 2- DMCP(دی متیل سیلکوپروپان)
ورود هوا در بافت های آوندی پس از برداشت باعث کاهش جذب آن توسط گل بریده می شود.
استفاده از سوکروز (قند) در محلولهای نگهداری توصیه می شود.
آب برای افزایش مدت نگهداری به 3-4 تقلیل یابد (استفاده از اسید سیتریک) یا (سولفات آلومینیم)آبلیمو،مایع سفید کننده ،قند و بریدن انتهای ساقه در افزایش عمر گل موثر است.
 مواد شیمیایی بایستی چگونه عمل نمایند:
1.       PH را کاهش دهند.
2.       از رشد باکتری ها وقارچها جلوگیری نماید .
3.       جذب آب را افزایش دهند.
4.       تامین کننده کربوهیدرات مورد نیاز گل باشند.
 
  
دلایل کاهش دوام گل
1.       عدم فرآوری
2.       از دست رفتن مقدار زیادی آب از گلهای شاخه بریده رز
3.       کمبود کربوهیدرات لازم برای عمل تنفس
4.       وجود بیماری ها
5.       تاثیر منفی گاز اتیلن
نکاتی مهم افزایش طول عمر شاخه بریده بعد از برداشت و استفاده از نگهدارنده ها
ü      تامین قند یا کربوهیدرات
ü      خاصیت ضد عفونی کنندگی
ü      باعث اسیدی کردن محلول ه نگهداری می شود.
ü      طول عمر پس از برداشت
ü      دما هر چه پایین تر باشد طول عمر بیشتر است
ü      رطوبت نسبی بالا باشد (حدود 90%) خشکی هوا طول عمر را کاهش می دهد.
ü      مبارزه با عوامل میکروبی که بر روی آوند آبکش تاثیر می گذارد و مانع جذب آب می شوند.CATTINGیا بریدن انتهای ساقه موثر است .(همراه با استفاده از میکروب کش ها)
ü      هیپوکلریت سدیم HCG  و ترکیبات سمی و کبالت اثر خوبی دارند.
ü      استفاده از محلول غذایی ساکروز (20%)
ü      نحوه برداشت گل در طول عمر  موثر است.
بهرحال با در نظر گرفتن بازارهای داخلی و خارجی باید مواد شیمیایی و سایر فنون را به کار برد و طول عمر شاخه بریده رز را افزایش داد.
 
 
هزینه ها، تولیدات و درآمد های طرح
هزینه های ثابت طرح:
آماده سازی و حصار کشی:

ریف شرح مقدار /تعداد واحد بهای واحد(ریال) مبلغ کل(هزار ریال)
1 تسطیح اولیه و نسبی زمین 3000 متر مربع 20000 60000
2 آماده سازی و تهیه زمین توسط مخلوطی از ماسه و کود حیوانی  پوسیده 3000 متر مربع 20000 60000
3 شن ریزی اطراف سالنهای تولید 150 متر مربع 15000 2250
4 حصار کشی 300 متر 25000 75000
5 ساخت جایگاه تهیه کود آلی از ضایعات گیاهی 150 متر مکعب 200000 30000
جمع - - - 227250
 
 

2- ساختمان ها و سالن ها

ردیف شرح مقدار /تعداد واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 سالن تولید (اسکلت گلخانه از نوع گالوانیزه حداقل ارتفاع5/4 متر حداقل عرض 16 متر دو جداره با سقف دوم متحرک و پوشش پلاستیک مقاوم UV) 3000 متر مربع 120000 360000
2 انبار مواد اولیه و اتاقک سورتینگ 35 متر مربع 600000 21000
3 انبار محصول(انبار سرد خانه) 35 متر مربع 600000 210000
جمع - - - 402000
 
 
3- تاسیسات و تجهیزات:

ردیف شرح تعداد /مقدار واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 مشعل گازوئیلی با بخاری مربوطه ولوله های انتقال گرما 12 عدد دستگاه 7500000 90000
2 مخزن سوخت 5000 لیتر - 10000
3 سیستم برودتی با فن وپد - - - 30000
4 سیستم آبیاری قطرهای توسط لوله های پای اتلن 3000 متر مربع 10000 30000
5 کنترل مرکزی و کخزن کود - - - 10000
6 احداث استخر ذخیره آب به حجم 100متر مکعب 150 متر مکعب 200000 30000
7 لوازم باغبانی (چاقوی پیوند،قیچی هرس،بیل ،بیلچه،آبپاش،فوکا) 1 سری - 20000
8 هزینه احداث شبکه برق با تابلو و ترانس - - - 22000
جمع - - - 242000
 
 
ماشین آلات:

ردیف شرح تعداد /مقدار واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 سم پاش فرغونی یا زنبه ای 1 دستگاه 8000000 8000
جمع - - - 8000
 
 
 
 
 
5- هزینه های قبل از بهره برداری:

ردیف شرح مقدار واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 هزینه های طرح،مشاوره،اخذ مجوز و قراردادهای بانکی - - - 16000
2 آزمون خاک و آب جهت تعیین نیازهای غذایی - - - 4000
3 سایر - - - 5000
جمع - - - 25000
 
 

 
6- جدول سرمایه ثابت طرح:

ردیف شرح مبلغ کل (هزار ریال)
 
1 آماده سازی زمین و حصار کشی 227250
2 ساختمانها و سالنها 402000
3 تاسیسات و تجهیزات 242000
4 ماشین آلات 8000
5 هزینه های قبل از بهره برداری 25000
6 پیش بینی نشده 90425
جمع 994675
 
 
 
 
 هزینه های متغیرطرح:
1- مواد اولیه مصرفی و بسته بندی:

ردیف شرح مقدار واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 پایه های سالم و عاری از آفات و بیماری رز مورد تایید سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی 21000 عدد 33000 693000
2 انواع کودهای شیمیایی،کود میکرو 6000 کیلوگرم 2500 15000
3 انواع سموم شیمیایی قارچ کش،آفت کش و ضد عفونی کننده 150 کیلوگرم 80000 12000
4 کود آلی حیوانی پوسیده 20000 کیلوگرم 200 4000
5 مواد ضد عفونی کننده و محافظتی گل شاخه بریده به مقدار لازم - - 8000
6 دماسنج 6 عدد 60000 360
7 رطوبت سنج 6 عدد 200000 1200
8 Ec متروphمتر 2 عدد 4000000 8000
جمع - -   741560
 
 
2- سوخت و انرژی:

ردیف شرح مقدار واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 گازوئیل 100000 لیتر 250 25000
2 برق مصرفی 20000 کیلو وات 4600 92000
3 آب مصرفی 10000 متر مکعب 300 3000
جمع - - - 120000
 
 
 
3- تعمیرات و نگهداری:

ردیف شرح ارزش دارای
(هزار ریال)
هزینه تعمیرات و نگهداری (هزار ریال)
1 تاسیسات و تجهیزات 242000 4840
2 ماشین آلات 8000 400
3 ساختمانها و سالنها 402000 8040
جمع - 13280
 
 
4- هزینه های عمومی:

ردیف شرح مبلغ کل (هزار ریال)
1 هزینه مصارف و ملزومات فنی و اداری 10000
2 هزینه بیمه داراییهای ثابت 1200
جمع 11200
 
 
 
 
 
 
5- استهلاک سالیانه داراییهای ثابت:

هزینه تعمیرات و نگهداری
(هزار ریال)
ارزش دارایی
(هزار ریال)
شرح ردیف
11362 227250 آماده سازی زمین و محوطه سازی 1
28140 402000 ساختمانها و سالنها 2
24200 242000 تاسیسات و تجهیزات 3
1200 8000 ماشین آلات 4
64902 - جمع
 
 
6- پرسنلی:

ردیف شرح تعداد حقوق(ماهیانه) جمع کل (هزار ریال)
1 حقوق کارشناس طرح 1نفر 2200000 30800
2 کارگر ماهر فنی 2نفر 3600000 50400
3 نگهبان 1نفر 1500000 21000
جمع 4نفر   102200
 
 
 
 
 
 
7- جمع هزینه های متغیر طرح:

ردیف شرح مبلغ کل (هزار ریال)
1 مواد اولیه مصرفی و بسته بندی 741560
2 سوخت و انرژی 120000
3 تعمیرات و نگهداری 13280
4 هزینه های عمومی 11200
5 استهلاک سالیانه 64902
6 پرسنلی 102200
7 پیش بینی نشده 52657
جمع 1105799
 
 
8- جمع هزینه های ثابت و متغیر طرح:

ردیف شرح مبلغ کل (هزار ریال)
1 هزینه ثابت طرح 994675
2 هزینه های جاری طرح 1105799
جمع 2100474
 
 
 
 
 
 
تولیدات و درآمد

ردیف شرح مقدار واحد بهای واحد (ریال) مبلغ کل (هزار ریال)
1 گل شاخه بریده رز صادراتی کلاس a 200000 عدد 4500 900000
2 گل شاخه بریده رز صادراتی کلاس b 1000000 عدد 3500 350000
3 گل شاخه بریده رز قابل ارائه در بازارهای داخلی کلاس c 75000 عدد 2000 150000
4 هزینه ها جاری طرح کسر می شود - - - 1105799
5 فروش کل سالیانه - - - 1400000
6 سود ویژه - -   294201
 
 
 
 سرمایه گذاری و تسهیلات بانکی: 
 
با توجه به اینکه گلخانه پرورش گل شاخه بریده رز احتیاج به اسکلت حجیم تر ،بلندتر داشته و همچنین پایه های وارداتی رز از کشور هلند قیمت بالایی دارد، بنابراین هزینه احداث گلخانه با ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز به سایر گلخانه بیشتر است و به تسهیلات بانکی بیشتری نیاز دارد . با توجه به اینکه مجری طرح (آقای امیدی) از افراد با سابقه در بخش کشاورزی است،امید زیادی به موفقیت طرح می رود.
 
 بهنام نقی پور
 
 
 تجزیه و تحلیل توجیهات اقتصادی:
نرخ سود سال اول= هزینه های جاری- فروش کل سالانه
1400000-1105799=29420
994675 سرمایه گذاری ثابت
سرمایه ثابت سرانه    248668
4              تعداد اشتغال طرح
 
522118 سرمایه کل سرانه
2100474  کل سرمایه گذاری
522118
4              تعداد اشتغال طرح
قیمت تمام شده محصولات(به ازای هر شاخه)
1105799 جمع هزینه های سالیانه
2/9
375000    میزان تولید سالیانه
یعنی برای تولید یک شاخه گل رز 2900 ریال هزینه می شود و با توجه به اینکه به طور متوسط هر شاخه گل 500 ریال به فروش می رسد بنابراین طرح جواب گوی هزینه ها خواهد بود.
522118   3/4
294201
522118   سرمایه گذاری ثابت
دوره برگشت سرمایه                                               3/4
294201    سود ویژه
294201    سود ویژه
نرخ بازده داخلی سرمایه گذار ثابت            0/29
994675 سرمایه گذاری
 
 
درآمد سالانه طرح در 5 سال اول بهره برداری(مبالغ به هزار ریال)

ردیف شرح فروش سالیانه هزینه های جاری کسر می شود سود ویژه
1 سال اول 1400000 1105799 294201
2 سال دوم 1680000 1326958 353041
3 سال سوم 2016000 1592349 423649
4 سال چهارم 2419200 1910818 508387
5 سال پنجم 2903040 2292981 610053
معدل 5 سال 437864
 
معدل سود ویژه که فروش سالیانه پس از کسر هزینه های جاری به دست می آید437864 هزار ریال است (متوسط5 سال اول بهره برداری) و با احتساب 5 سال تولید:
2189320=  5 * 437864
که جوابگوی هزینه های ثابت طرح994675 نیز خواهد بود و حتی قسمت اعظم تسهیلات بانکی طرح را نیز پوشش می دهد.
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی آتی نگر مهر می باشد .